پمپ آب خورشیدی و کفکش خورشیدی

پمپ آب خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد

پمپ آب خورشیدی یا کفکش خورشیدی به گونه ای از الکتروپمپ آب گفته می شود که می توان فرایند پمپاژ آب را با استفاده از انرژی الکتریکی تولید شده توسط پنل های خورشیدی انجام دهد. تمامی انرژی مورد نیاز این پمپ از نور خورشیدی تامین می شود و با استفاده از ان دیگر نیاز به هیچگونه سوخت یا برق شهر نیست. هر سیستم پمپ خورشیدی از یک درایور و تعدادی پنل خورشیدی تشکیل می شود که برق مورد نیاز پمپ را در طول روز تامین می کنند. همچنین در برخی از پمپ های خورشیدی از باتری برای برق رسانی به پمپ در ساعات شب نیز استفاده می شود.

پمپ های خورشیدی را می توان به دو دسته پمپ های DC و AC تقسیم بندی نمود. همچنین پمپ ها و کفکش های معمولی را نیز می توان به پمپ آب خورشیدی تبدیل نمود. در ادامه می توانید با تفاوت پمپ های خورشیدی AC و DC بیشتر آشنا شوید.

 

پمپ آب خورشیدی AC

این نوع از پمپ آب خورشیدی از یک الکتروپمپ معمولی به همراه پنل خورشیدی و اینورتر کنترل دور موتور تشکیل شده است. پمپ قابل استفاده در این سیستم تفاوتی با پمپ های موجود در بازار نداشته و می توان از پمپ های تکفاز و سه فاز، کفکش های تک فاز یا سه فاز، پمپ های سیرکولاتور، پمپ های طبقاتی، پمپ های روغن کش و یا لجن کش های معمولی استفاده نمود.

در این سیستم ها به دلیل استفاده اینورتر های کنترل دور موتور، پمپ ها بعد از طلوع آفتاب با دور پایین شروع به کار می کنند و سپس بعد از گذشت چند ساعت از طلوع آفتاب، پمپ به دور نامی خود خواهد رسید. به طور معمول این پمپ ها در طول روز بین ۵ ساعت تا ۷ ساعت به طور مفید و با دور نامی فعالیت می کنند و وظیفه اینورتر تبدیل برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی به برق تکفاز یا سه فاز شهری و مناسب راه اندازی پمپ آب است.

ورودی اینورتر را پنل های خورشیدی تشکیل می دهند. هر پنل خورشیدی انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل و به اینورتر تحویل می دهد. پنل های خورشیدی به صورت آرایه ای بر روی پایه که به آن استراکچر پنل خورشیدی یا پایه پنل خورشیدی گفته می شود نصب می شوند. استراکچر پنل خورشیدی از جنس گالوانیزه گرم بوده و پنل های خورشیدی را تحت زاویه ۳۰ الی ۴۵ درجه روبه جنوب نگه می دارد.

مزایا و معایب پمپ آب خورشیدی AC

 • پمپ آب خورشیدی AC دارای توان کاری بهتر بوده و می توان پمپ های بیش از ۶ اسب را نیز با آن راه اندازی نمود
 • پمپ یا کفکش استفاده شده در این سیستم، پمپ آب یا کفش کش معمولی موجود در بازار است
 • طول عمر این پمپ ها بالا بوده و در طول روز قادر به تولید انرژی الکتریکی هستند
 • در ساعات تاریکی عملکرد پمپ متوقف می شود
 • از پنل های موجود در این سیستم می توان برای پکیج برق خورشیدی خانگی نیز استفاده نمود

 

پمپ آب خورشیدی DC

در این مدل از پمپ آب خورشیدی به دلیل DC بودن پمپ نیازی به اینورتر کنترل دور موتور نیست و فقط در توان های بالا نیاز به درایور برای کنترل دور موتور است. پمپ های آب استفاده شده در این سیستم از نوع ولتاژ DC و به طور معمول دارای ولتاژ ۷۰ تا ۱۶۰ ولت است. در پمپ ها و کفکش های توان پایین پنل خورشیدی به صورت مستقیم به پمپ یا کفکش متصل می شود که در این صورت هزینه پکیج تا حد قابل توجه کاهش پیدا می کند.

 

مزایا و معایب پمپ آب خورشیدی DC

 • این مدل از پمپ آب خورشیدی بدون نیاز دارای قیمت مناسب تری نسبت به مدل AC هستند
 • پمپ های استفاده شده در این سیستم با پمپ های معمول بازار متاوت هستند
 • بیشتر در بازه ۱۰۰ وات تا ۳۰۰۰ وات تولید می شوند
 • به صورت مستقیم به پنل خورشیدی متصل می شوند
 • از پنل های موجود در این سیستم می توان برای تامین برق پکیج برق خورشیدی خانگی هم استفاده نمود
 • در ساعات تاریکی سیستم غیر فعال است

 

پمپ آب خورشیدی با باتری

در صورتی که کاربر قصد استفاده از پمپ آب یا کفکش را در تمام ساعات از شبانه روز داشته باشد می توان با اضافه نمودن باتری به سیستم، پمپ آب خورشیدی را به پکیج برق خورشیدی جدا از شبکه ( OFF Grid solar package ) تبدیل نمود. در این صورت پمپ یا کفکش می تواند در تمامی ساعات از شبانه روز فرایند پمپاژ آب را انجام دهد. مشکل اصلی این روش قیمت بالا و طول عمر باتری ها است که در صورت استفاده از بهترین نوع باتری می توان طول عمری معادل ۸ سال برای باتری خورشیدی در نظر گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مدل از سیستم برق خورشیدی به مقاله پکیج برق خورشیدی جدا از شبکه مراجعه نمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پمپ آب خورشیدی می توانید با کارشناسان تجهیزسولار در تماس باشید. کارشناسان ما در تجهیزسولار با توجه به مدل پمپ یا کفکش شما، پنل خورشیدی مورد نیاز سیستم را محاسبه و تجهیزات مورد نیاز را به شما معرفی خواهند کرد.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *