ذخیره‌انرژِی خورشیدی در مایع

آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید که چگونه از تابش خورشید انرژی خورشیدی تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد؟ محققان دانشگاه چارمز در سوئد روش جدیدی برای ذخیره ی انرژی خورشیدی ابداع کرده‌اند که بتوانند با استفاده از این روش پیشگامانه ، انرژی خورشیدی را در یک مایع شیمیایی ذخیره کنند .

این انرژی ذخیره شده می تواند به سادگی در هر مکان و شرایط مورد نظری آزاد شود و مورد استفاده قرار بگیرد . انرژی خورشیدی منبع انرژی پاک و بهترین منبع برای تامین انرژی آینده است . تحقیقات این دانشگاه بر محور تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی به انرژی قابل استفاده و ذخیره شده در پیوست های مایع شیمیایی می باشد .

از ترکیب این ماده شیمیایی حامل انرژی با ابگرمکن های خورشیدی می توان بر ۸۰ درصد نور دریافتی تاثیر گذاشت. این تحقیقات در ابتدا حول ماده‌ی روتینیوم و با بازده‌ی ۰٫۰۱ درصد آغاز شد و پس از گذشت ۴ سال امروزه سیستم قادر به ذخیره‌ی ۱٫۱ درصد از انرژی خورشیدی در لایه‌های پنهان ماده می‌باشد و ضریب عملکرد آن به عدد ۱۰۰ رسیده است . علاوه بر آن، ماده ی روتینیوم با ترکیبی از مواد کربن ، هیدروژن و نیتروژن جایگزین شده است که هم قیمت مناسب تری دارد و هم در آینده پایدارتر است .

محققان به دنبال ایجاد تغییراتی در ماده می باشند تا بتوانند عملکرد آن را افزایش دهند و همچنین بتوانند با ایجاد یک سیستم قوی تر پایداری انرژی ذخیره شده را افزایش دهند و از اتلاف انرژی جلو گیری کنند .

همچنین با استفاده از گرمای خارج شده از مولکول‌ها می توان هزاران طرح و نقشه‌ی کاربردی ترسیم نمود به گفته‌ی این محققان در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده خواهند توانست سیستم مولکولی طراحی کنند که بتواند انرژی خورشیدی را جذب کند و گرما آزاد نماید که این گرمای تولید شده دمایی معادل ۱۰۰ درجه خواهد داشت .

منبع : super-effective way of storing solar energy in a liquid form

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در تجهیزسولار در تماس باشید.

تجهیزسولار تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *