تاثیر آلودگی هوا بر بازده پنل خورشیدی

برنامه ریزی کشور هند برای دوبرابر کردن تولید انرژی خورشیدی با افزایش الودگی هوا دچار مشکل شده است . طبق نتایج تحقیقات اخیر میزان تولید انرژی خورشیدی در شمال هند بدلیل وجود گرد و غبار و الودگی هوا در حدود ۱۷ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

به گفته ی مایک برگین پروفسور دانشگاه دوک اصلی ترین عامل کاهش تولید انرژی، غبار و ذرات الوده‌ای است که بر روی سطح پنل خورشیدی قرار می‌گیرند و این لایه‌ی آلودگی مانع دریافت و جذب نور خورشید توسط پنل خورشیدی می شود . همچنین آلودگی ، هوای مه آلودی ایجاد می کند که این امر نیز باعث کاهش دریافت می شود . به عقیده ی پروفسور برگین تمیز کردن پنل‌ خورشیدی کافی نمی باشد و برای رسیدن به تولید بیشتر انرژی خورشیدی باید در زمینه‌ی کاهش آلودگی هوا گام برداشت .
آلودگی به طرز قابل توجهی باعث کاهش بازده پنل خورشیدی می شود و این امر در سال ۲۰۱۶ در بغداد بررسی شد که پنل هایی که یک ماه از تمیز شدن آن‌ها گذشته بود ، تولیدشان ۱۸٫۷۴ % کاهش یافته بود .

علی رغم وجود نقش بزرگ الودگی هوا در کاهش تولید به این موضوع پرداخته نمی شود ، برای مثال در سنگاپور در سال ۲۰۱۶ طی مدت ۱۰ هفته با وجود هوای ابری تولید انرژی خورشیدی ۲۵% کاهش یافت و این درحالی است که آلودگی هوا این کاهش را به ۵۰ درصد می رساند و در شهرهایی مانند دهلی نو که هوای خشک و آلوده تری دارند این میزان افزایش می‌یابد .

این مطالعه اولین تحقیق در زمینه‌ی کشف تاثیر ذرات آلودگی بر پنل خورشیدی می باشد و نتاج آن با مقایسه‌ی میزان تولید قبل و بعد از تمیز کردن پنل خورشیدی بدست آمده‌است .

امروزه آلودگی هوا به عنوان یک عامل تاثیر گذار بر تصمیم گیری برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی شناخته می شود و به ویژه در قرار داد‌های نیروگاه‌ها در شهر‌های آلوده در نظر گرفته می شود .

منبع : solar panel efficiency reduces wth air pollution

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در تجهیزسولار در تماس باشید .
تجهیزسولار تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *