تفاوت پنل خورشید پلی کریستال و مونوکریستال

تفاوت پنل خورشید پلی کریستال و مونوکریستال

به طور کلی پنل های موجود در بازار ایران را می توان به دو گروه پنل های خورشیدی پلی کریستال و مونو کریستال تقسیم بندی نمود. این دو مدل پنل توسط برند های مختلفی مانند ال جی، یینگلی، جی اس پی وی، زایتک، اورسان و … ساخته و به بازار عرضه می شوند و دارای تفاوت بسیاری بر روی قیمت با یکدیگر می باشند. اما رایج ترین سوالی که همیشه برای خریداران تجهیزات برق خورشیدی پیش می آید این است که چه تفاوتی بین این دو مدل پنل خورشیدی وجود دارد و آیا صرف دارد که هزینه بیشتر بپردازیم تا به جای راه اندازی یک سیستم برق خورشیدی یا یک نیروگاه خورشیدی با پنل پلی کریستال، از پنل های گران تر مونو کریستال استفاده کنیم؟

آیاد راندمان این دو پنل با یکدیگر تفاوت می کند؟ آیا میزان انرژی تولیدی یک پنل خورشیدی مونو کریستال از یک پنل خورشیدی پلی کریستال بیشتر است ؟ پاسخ به تمامی این سوالات خیر است اما به چه دلیل ؟ پیشنهاد می کنم در ادامه با تجهیزسولار همراه باشید.

 

پنل خورشیدی مونو کریستال در مقابل پنل خورشیدی پلی کریستال

اگر به خوبی به ساختار یک پنل خورشیدی نگاه کنیم، متوجه می شویم که هر پنل از ماژول های کوچکتری تشکیل شده که این ماژول ها به روش های مختلفی با هم سری یا موازی شده اند. اما ماژول های خورشیدی کوچکترین المان خورشیدی نیستند و هر ماژول خود از واحد های کوچکتری به نام سلول خورشیدی تشکیل شده است. سلول های خورشیدی کوچکترین المان تولید کننده انرژی الکتریکی از نور خورشید می باشند و با سری و موازی شدن چند سلول است که یک ماژول خورشیدی به وجود می آید.

سلول های خورشیدی از لحاظ ساخت دارای تنوع زیادی می باشند اما کاربردی ترین این سلول ها که در بازار ایران هم بسیار یافت می شوند، سلول های خورشیدی پلی کریستال ( چند کریستال ) و مونو کریستال ( تک کریستال ) می باشند. سلول های خورشیدی مونو کریستال از یک کریستال خالص سیلیکونی تشکیل می شوند در حالی که سلول های پلی کریستال از ترکیب چند کریستال سیلیکونی و از لحاظ فنی ساخت سلول های مونو کریستال نسبت به سلول های پلی کریستال سخت تر می باشد.

به همین دلیل قیمت هر کدام از سلول های مونو کریستال خورشیدی نسبت به سلول های پلی کریستال خورشیدی گران تر تمام می شود و در نتیجه قیمت آرایه خورشیدی و همچنین پنل خورشیدی مونو کریستال نسبت به پلی کریستال افزایش می یابد. اما این افزایش قیمت بیهوده نبوده و مهم ترین مزیت یک سلول مونو کریستال خورشیدی نسبت به یک سلول پلی کریستال، راندمان بالای آن می باشد. حال این راندمان چیست و چه کاربردی دارد ؟

راندمان پنل خورشیدی

بر طبق تعریف راندمان یک پنل خورشیدی نسبت توان جذب شده نور خورشید به توان الکتریکی خروجی می باشد که راندمان در پنل خورشیدی مونو کریستال بیشتر از پنل خورشیدی پلی کریستال است. اما آیا عبارت به این معنی است که انرژی الکتریکی خروجی یک پنل خورشیدی پلی کریستال کمتر از خروجی یک پنل مونو کریستال با توان یکسان و شرایط یکسان است ؟ به هیچ وجه.

در واقع بیشتر بودن این راندمان تاثیرش بر ابعاد پنل دیده می شود و هر چه راندمان یک سلول خورشیدی بیشتر باشد می توان توسط آن پنل خورشیدی با توان بالا را در ابعاد کوچکتری تولید نمود. اجازه بدهید ادامه مطلب رو با یک مثال جلو ببریم. فرض کنید یک پنل خورشیدی پلی کریستال ۱۰۰ وات و یک پنل خورشیدی مونو کریستال ۱۰۰ وات را در شرایط مشابه و در کنار یکدیگر مقابل آفتاب قرار دهیم. بدون شک توان خروجی هر دو پنل تقریبا با یکدیگر برابر بوده و هیچ کدام از پنل های بیشتر از ۱۰۰ وات ساعت نمی توانند تولید انرژی کنند.

اما تفاوت اصلی این دو پنل زمانی قابل درک است که ابعاد آن ها اندازه گیری شود که بدون شک پنل های خورشیدی مونو کریستال دارای ابعاد کوچکتری نسبت به پنل های خورشیدی پلی کریستال می باشند.

 

کاربرد پنل خورشیدی مونوکریستال و پنل خورشیدی پلی کریستال

بدون شک تنها در نیروگاه های خورشیدی بزرگ است که بحث بهینه سازی فضا مطرح می شود و در این شرایط است که برای کاربر صرف دارد تمامی نیروگاه را با پنل خورشیدی مونو کریستال احداث نماید. در غیر این صورت قیمت بالاتر پنل های خورشیدی مونو کریستال تنها می تواند به ضرر برای صاحب نیروگاه حساب شود. بدون شک در پروژه های خورشیدی مجزا از شبکه و در نیروگاه های خورشیدی کوچک، بهتر است از پنلی استفاده شود که دارای قیمت کمتر و کیفیت مناسب باشد که در این صورت پنل های پلی کریستال بهترین گزینه می باشند.

در این مطلب قصد داشتیم دو نوع پنل خورشیدی مونو کریستال و پلی کریستال رو با هم مقایسه کنیم و امیدواریم که بتونه کمک شایانی در خرید پنل و تجهیز پکیج برق خورشیدی و نیروگاه خورشیدی مورد نظرتون کرده باشه. همچنین توصیه می کنیم از سایر مطالب کاربردی مجله تجهیزسولار استفاده کنید.

 

 

2 دیدگاه

  • ناشناس

    ممنون از مطلب خوبتون

  • علیپور

    ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  • نوشتن دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *