پیشرفت‌های جدید پنل خورشیدی

با وجود بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ کارگر در بخش صنعت خورشیدی آمریکا، تعجبی ندارد که پیشرفت محصولات و بازده پنل‌های خورشیدی جدید عملا ضعیف تلقی شوند. در بعضی موارد، سخت است که در تمامی تجهیزات تکنولوژی نیروگاه خورشیدی به روز ماند. در دو سال گذشته مفهوم “میانگین بازده خورشیدی” از ۱۴-۱۵ درصد به محدوه‌ی ۱۶-۱۷ درصد افزایش چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۹ پنل خورشیدی ۶۰ سل می‌تواند بازده‌ایی مساوی با پنل خورشیدی ۷۲ سل داشته باشد. بازده در حال تغییر صرفه‌ی اقتصادی پنل خورشیدی می‌باشد و شرایطی برای تجارت خانگی و کسب مزایا ایجاد کرده است.

یکی از کمپانی‌هایی که میتوان به آن اشاره کرد پاناسونیک است، که با بازده پنل خورشیدی ویژه (بیش از ۲۰ درصد) با قیمت متوسط در حال به چالش کشیدن سان‌پاور است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل موفقیت این شرکت‌های تولید کننده و غول‌های فناوری عملکرد ناهمگن پویای پنل‌های خورشیدی یا به اختصار HIT می‌باشد که ترکیبی از حداکثر بازده و کنترل بهینه دما به منظور حفظ بالاترین کارکرد در شرایط سخت آب و هوایی است. حیله‌ی دیگر پاناسونیک تولید پنل خورشیدی مطابق با طراحی الن ماسک است. با طراحی زیبا و بخصوص خود و همچنین بازده بالا پاناسونیک جزو برندهایی است که چشم انداز بزرگی پیش روی خود می‌تواند داشته باشد.

مبتکران دیگر صنعت خورشیدی برندهای LG و سولارورلد هستند، که هر دو در زمینه‌ی پنل‌ خورشیدی دوطرفه، پنل خورشیدی شیشه‌ای، اینورتر و پنل خورشیدی بازده بالا، گام‌های بزرگی برداشته‌اند.

پنل‌های دو طرفه

پنل‌های دو طرفه از بحث‌های جذاب صنعت خورشیدی است که پیشرفت در آن تا جایی ادامه می‌یابد که در نیروگاه‌های خانگی بتوان از آن استفاده کرد. پنل خورشیدی دو طرفه همانطور که از نام آن مشخص است نور خورشید را از هر دو طرف جذب می‌کند. این فرضیه‌ی ساده ادعا دارد که پنل خورشیدی دو طرفه می‌تواند نور خورشیدی که توسط سطح پشت بام یا زمین بازتاب می‌شود را می‌تواند جذب کند.

ازآنجایی که بیشتر سطوحی که نیروگاه خورشیدی روی آنها نصب می‌شود مشکی هستند صاحبان نیروگاه خورشیدی خانگی عموما سطح اطراف پنل خورشیدی را به رنگ سفید در می‌آورند تا میزان این بازتاب را به حداکثر برسانند. در مواقعی که پنل خورشیدی روی زمین نصب شده است، زمین بصورت طبیعی این بازتاب را انجام می‌دهد(مخصوصا در فصل زمستان که برف سطح زمین را سفید کرده است).

الجی پنل خورشیدی دو طرفه‌ی خود را که روی پنل خورشیدی نئون ۲ اجرا شده بود در سال ۲۰۱۶ معرفی کرد. این پنل بصورت بدون قاب تولید شد تا زیبایی پنل خورشیدی نیز به میزان توان تولیدی آن افزایش یابد.

به همین ترتیب سولارورد، تولیدکننده بزرگ صنعتی، در سال ۲۰۱۶ از مدل دو طرفه XL رونمایی کرد. پنل خورشیدی ۷۲ سل با وات بالا از طریق تکنولوژی پنل خورشیدی دوطرفه توانسته توان تولیدی را افزایش دهد.شاهکار چشمگیر دیگر این تکنولوژی افزایش ظرفیت پنل خورشیدی است. یک پنل خورشیدی ۳۳۰ وات سولارورد توان تولیدی یکسانی با پنل خورشیدی ۴۱۰ وات معمولی دارد. پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده صنعت خورشیدی موفق به تولید پنل خورشیدی با ظرفیت بالایی مثل ۴۳۵ وات می‌شود.

ترکیب پنل خورشیدی با اینورتر

فاکتور مهم در رابطه با پنل خورشیدی مفهوم بازده است، که بازمیگردد به میزانی که پنل خورشیدی سیلیکونی، نورخورشید را به برق تبدیل می‌کنند. خوشبختانه هر سال بازده پنل خورشیدی در حال افزایش است و تجهیزات نصب نیروگاه خورشیدی پیشرفته تر می‌شوند.

برای نصاب‌های نیروگاه خورشیدی، نصب اینورتر واتصال آن با تمام سیستم بسیار وقت گیر می‌تواند باشد. برای حل این مشکل، یک تولید کننده‌ی خلاق به نام Enphase اینورترهایی تولید می‌کند که به راحتی به پشت پنل خورشیدی متصل می‌شود. متخصص تولید اینورتر آمریکا در ماه‌های گذشته با بسیاری از پیشگامان عرصه خورشیدی اعلام آمادگی کرده است و در تلاش است تا موفق به ساخت مدلی شود که نیازی به نصب اینورتر نداشته باشد.

در عوض این مدل به نحوی تولید می‌شود که یک اینورتر در پشت پنل خورشیدی متصل است. برای بازار خورشیدی بصورت کلی، این نوآوری به ظاهر کوچک منجر به کاهش چشمگیری در زمان نصب می‌شود که همین امر باعث کاهش هزینه‌ی نصب می‌شود. تا امروز این همکاری بین شرکت Enphase با شرکت‌های سولارورد، الجی و جینکو سولار شکل گرفته است.

منبع: new-solar-panels-whats-coming-market-2018

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در تجهیزسولار در تماس باشید.

تجهیزسولار تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *