ترکیب پنل‌های دو طرفه با استراکچر تک محور و استرینگ اینورتر

پنل‌های دو طرفه به دلیل برخورداری از یازده تولیدی بالا و همچنین سازگاری با طیف وسیعی از تجهیزات جانبی، توانسته‌اند به جایگزین‌های قابل قبولی برای پنل‌های معمولی تبدیل شوند. پنل‌های معمولی یک طرفه تنها از یک جهت نور خورشید را جذب می کنند، این در حالی است که پنل های دو طرفه از هر دو جهت خود می‌توانند نورخورشید را جذب کنند و انرژی بیشتری تولید کنند.

ارزیابی تفاوت بازده تولیدی پنل‌های دوطرفه نسبت به پنل‌های یک طرفه به نوع استراکچر (پایه پنل خورشیدی) و اینورتر نصب شده روی سیستم بستگی دارد. پنل دو طرفه به خودی خود می تواند جذب نور را ده درصد افزایش بدهد که این مقدار با استفاده از یک استراکچر تک محور می‌تواند تا ۳۰ درصد افزایش داشته‌باشد.

نحوه‌ی کارکرد پنل های دو طرفه در کنار استراکچر و اینورتر

هسته‌ی مرکزی پنل‌های دوطرفه، از تکنولوژی PERC است. لایه هایی که این تکنولوژی به پنل اضافه می‌کند در پنل های مونوکریستال وجود ندارد، این لایه ها باعث می‌شوند که تابش هایی از خورشید که توسط پنل‌های خورشیدی جذب نمی‌شوند و به هدر می‌روند، بتوانند جذب شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.

با تکنولوژی PERC شانس بیشتری وجود دارد تا اینگونه تابش ها جذب و به انرژی تبدیل شوند. لایه‌ای که در پشت پنل دو طرفه وجود دارد بشدت صیقلی می باشد و به رنگ سطح پشت بام یا توده ای سنگ می‌باشد که برای بازتاب و منعکس کردن نور خورشید ضروری است.

استراکچر و اینورتر با بالاترین کیفیت به طوری مهندسی و طراحی شده‌اند که میزان دریافت و تولید پنل های دو طرفه را هرچه بیشتر افزایش دهند. پس در ادامه به بررسی استراکچر و اینورتر می‌پردازیم:

استراکچر تک محور

استراکچر تک محور این اجازه را به سیستم می‌دهد تا نسبت به حرکت خورشید در طول روز و تغییرات آن در طول سال، خود را هماهنگ سازد. این امر باعث می‌شود که انرژی موثر، ثابت و گسترده‌ای بدست بیاید که بویژه در هنگام تغییر مکان خورشید در طول تابستان و زمستان بسیار مفید است.

طبق تحقیقات، بازده پنل های دو طرفه با قرار گرفتن بر روی استراکچر‌های متحرک تک محور، ۲۷ درصد افزایش می‌یابد. همچنین استفاده از استراکچر تک محور برای پنل‌های یک طرفه می تواند مقداری از تولید انرژی را جبران کند اما این میزان تا ۱۴ درصد امکان پذیر است که این امر حاکی از آن است که استراکچرهای تک محور در کنار پنل‌های دو طرفه کامل می‌شوند.

استرینگ اینورتر و اینورتر مرکزی

اینورتر نور خورشید را به انرژی قابل مصرف تبدیل می‌کند. ( Maximum power point tracking )MPPT کیفیت انرژی تولید شده توسط اینورتر را در شرایط مختلف تعیین می‌کند، همانطور که انتقال یک وسیله‌ی نقلیه تعیین کننده‌ی استفاده‌ی بهینه از قدرت موتور آن می‌باشد.

منبع : how-pair-bifacial-module-tracker-and-string-inverter

برای اطلاعات بیشر با کارشناسان با در تجهیزسولار تماس بگیرید.

تجهیزسولار تامین کننده ی تجهیزات خورشیدی در ایران

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *