پکیج برق خورشیدی یا موتور برق

پکیج برق خورشیدی یا موتور برق ؟

موتور برق و پکیج برق خورشیدی، دو سیستم کاربردی برای تولید برق می باشند که در بسیاری از واحد های مسکونی و صنعتی که دسترسی به برق شهر امکان پذیر نبوده، از آن ها استفاده می شود. اما سوال اساسی اینجاست که از کدام یک برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کنیم . کدام بیشتر نیاز های ما را برآورده می کنند.

 

موتور برق

موتور برق یا ژنراتور بنزینی یک سیستم ترکیبی الکتریکی و مکانیکی است که در آن یک ژنراتور الکتریکی به کمک یک موتور بنزینی شروع به چرخش می کند و در نتیجه در خروجی ژنراتور، انرژی الکتریکی تولید می گردد. انرژی الکتریکی تولید شده توسط موتور برق حاصل سوخت بنزین در موتور احتراقی می باشد که می تواند به صورت دستی یا الکتریکی استارت بخورد.

انرژی الکتریکی تولید شده در خروجی موتور برق مانند برق شهر بوده و می توان از آن برای راه اندازی انواع تجهیزات الکتریکی که با برق شهر کار می کنند استفاده نمود. برای مثال یک موتور می تواند یک موتور الکتریکی، دستگاه جوش، کولر و یا یک پمپ را روشن نماید.

خروجی موتور برق ها می تواند به صورت تکفاز یا سه فاز و همچنین سوخت مصرفی آن ها می تواند بنزین، گازوئیل و یا گاز ( شهری و مایع ) باشد که به طور معمول به موتور برق هایی با سوخت گازوئیلی و توان بالاتر دیزل ژنراتور گفته می شود.

مزایای موتور برق و دیزل ژنراتور

قیمت پایین تر نسبت به پکیج های برق خورشیدی
قابل حمل بودن

 

معایب موتور برق و دیزل ژنراتور

آلوده کردن محیط زیست
استحلاک زیاد و نیاز به سرویس و نگهرداری
نیاز به روغن کاری بعد از هر ۴۰ ساعت کار
نیاز به سوخت ( گازوئیل، بنزین، گاز شهری و گاز مایع )
سر و صدای زیاد ( حتی مدل های بی صدا هم مقداری سرو صدا تولید می کنند )
قابلیت کار حداکثر تا ۶ ساعت ( بعد از ۶ ساعت کار نیاز به یک ساعت استراحت می باشد )

 

پکیج برق خورشیدی

پکیج برق خورشیدی از پنل های خورشیدی، باتری، شارژ کنترلر و تجهیزاتی مانند اینورتر تشکیل شده که می تواند همانند موتور برق یا دیزل ژنراتور انرژی الکتریکی را تولید نماید. انرژی الکتریکی تولید شده توسط پکیج برق خورشیدی می تواند در دو نوع جریان مستقیم ( DC ) و یا به صورت جریان متناوب ( AC) باشد که از لحاظ ولتاژ و فرکانس تفاوتی با برق شهر نداشته و می توان از آن برای راه اندازی تمام تجهیزات الکتریکی مانند موتور، کولر، یخچال، روشنایی، تجهیزات مخابراتی و …. استفاده نمود.

در پکیج برق خورشیدی پنل ها وظیفه دریافت انرژی موجود در نور خورشید و تبدیل آن به انرژی الکتریکی را بر عهده دارند اما خروجی پنل در بسیاری از کار ها مناسب راه اندازی تجهیزات الکتریکی نبوده و نیاز است تا با استفاده از یک کنترل شارژ خورشیدی خروجی را مدیریت نمود. همچنین در صورت نیاز به برق شهر می بایست از یک اینورتر برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب استفاده نمود.

همچنین در بسیاری از کاربرد ها نیاز است تا فرایند تولید انرژی در تمامی ساعات شبانه روز صورت گیرد و یا فقط در ساعاتی که نور خورشید در دسترس نمی باشد نیاز به انرژی است، که در این حالت تعدادی باتری به سیستم اضافه می شود.

 

مزایای پکیج برق خورشیدی

عدم تولید آلودگی برای محیط زیست
بدون استهلاک و عدم نیاز به سرویس و نگهداری
عدم نیاز به سوخت یا روغن کاری
بدون سرو صدا
قابلیت کار مداوم ۲۴ ساعته
قابلیت راه اندازی تجهیزات جریان مستقیم DC
قابلیت راه اندازی تمامی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی

 

معایب پکیج برق خورشیدی

قیمت بالاتر از موتور برق و دیزل ژنراتور
غیر قابل حمل بودن پکیج های توان بالا

 

در آخر باید دید برای چه کاربردی می خواهیم از پکیج برق خورشیدی و یا موتور برق استفاده کنیم تا بتوان به راحتی یکی را انتخاب نمود. برای مثال اگر قرار است انرژی الکتریکی مصرفی یک واحد مسکونی تامیین گردد بدون شک پکیج برق خورشیدی پیشنهاد می گردد زیرا می توان از خروجی آن در تمامی ساعات شبانه روز استفاده نمود. همچنین پکیج برق خورشیدی انتخاب مناسبی برای کاربرد هایی است که کسی برای کنترل سیستم وجود ندارد و سیستم خود به صورت خودکار مدیریت می شود. برای مثال می توان به سیستم روشنایی خورشیدی اشاره نمود. در طرف مقابل زمانی که نیاز است یک تجهیز الکتریکی یا الکترونیکی برای یک یا چند ساعت در روز توسط یک شخص مورد استفاده قرار بگیرد، بهترین پیشنهاد استفاده از موتور برق می باشد. همچنین گاهی اوقات لازم است که منبع تولید انرژی از یک مکان به مکان دیگر جابه جا شود که در این صورت باز موتور برق گزینه مناسب تر می باشد.

امیدواریم که این مطلب براتون مفید بوده باشه و پیشنهاد می کنیم برای مطالعه مطالب مشابه بیشتر به مجله تجهیز سولار مراجعه نمایید

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *