نیروگاه خورشیدی و فروش برق خورشیدی

نیروگاه خورشیدی و فروش برق خورشیدی

بدون شک سیستم فعلی تولید برق ایران به دلیل مشکلاتی که در ساختار آن وجود دارد یک سیستم ضرر ده و بدون سود است. همچنین به دلیل مشکلات موجود در خطوط انتقال قدرت، بخش بالایی از برق تولیدی نیروگاه در بین راه تلف می شود و این امر هزینه های بالایی را برای دولت به همراه دارد. از طرفی نیروگاه های موجود به دلیل استفاده از سوخت های فسلی بسیار برای محیط زیست ضرر داشته و در برنامه های دولت است تا با احداث نیروگاه هایی با انرژی تجدید پذیر این وضعیت ها را بهبود دهد. نیروگاه هایی با انرژی تجدید پذیر به نیروگاه هایی گفته می شود که برای تولید انرژی الکتریکی از انرژی هایی استفاده می شود که از حاصل تبدیل انرژی نتنها گاز CO2 تولید نمی کند، بلکه انرژی مورد نیاز نیروگاه در محیط بدون استفاده وجود داشته و از بین نمی رود.

معروف ترین نیروگاه های برق تجدید پذیر، دو نیروگاه خورشیدی و بادی می باشد که شرایط احداث نیروگاه بادی بسیار سخت و مناسب در برخی مناطق می باشد. اما راه اندازی نیروگاه خورشیدی ساده بوده و با قرار دادن چند پنل خورشیدی، مقداری تجهیزات الکتریکی و یک مبدل می توان این نوع نیروگاه را حتی بر روی پشت بام خانه راه اندازی نمود. در این مدل نیروگاه، پنل خورشیدی اصلی ترین قطعه بوده و با دریافت نور خورشید، انرژی موجود در نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید. بدون شک این تبدیل انرژی هیچ گاز گلخانه ای را ایجاد نمی کند و در نتیجه تولید انرژی الکتریکی کاملا پاک صورت می گیرد. از طرفی چون هیچ تجهیز متحرکی در تولید انرژی دست نداشته پس در نتیجه استهلاکی نیر وجود نداشته که موجب راندمان بالا و عمر بسیار بالای پنل ها می شود. از طرفی نیروگاه خورشیدی به صورت خودکار کار می کند و به همین دلیل نیاز به ناظر برای تولید انرژی وجود ندارد.

تجهیزات مورد نیاز برای نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی را می توان بر روی سطح صاف یا بر روی سطح شیب دار احداث نمود. اصلی ترین المان هر نیروگاه خورشیدی پنل خورشیدی می باشد اما از تجهیزات دیگری نیز در کنار پنل های خورشیدی استفاده می شود. تجهیزات مورد نیاز برای احداث یک نیروگاه خورشیدی به شرح زیر می باشد:

 

پنل خورشیدی یا صفحات خورشیدی

پنل خورشیدی اصلی ترین تجهیز یک نیروگاه خورشیدی می باشد و وظیفه اصلی آن تولید انرژی الکتریکی با استفاده از نور خورشیدی می باشد. پنل های خورشیدی در توان های مختلف و در نوع های مختلف به بازار عرضه می شوند که مهم ترین پارامتر برای سنجیدن یک پنل نوع کریستال سازنده آن می باشد. پنل های خورشیدی بر اساس کریستال سازنده به دو گروه اصلی پنل های مونو کریستال و پنل های پلی کریستال تقسیم می شوند. در صورتی که برای احداث نیروگاه محدودیت فضا وجود داشته باشد، پنل های مونو کریستال با قیمت بیشتر و در غیر این صورت پنل های پلی کریستال با قیمت کمتر توصیه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مقایسه پنل های مونو کریستال و پنل های پلی کریستال از مجله تجهیز سولار مراجعه نمایید. از معروف ترین پنل های خورشیدی می توان به برند های یینگلی ، LG ، JSPV ، JA ، زایتک و … اشاره نمود.

 

استراکچر پنل خورشیدی یا پایه پنل خورشیدی

استراکچر پنل خورشیدی وظیفه نگهداری پنل های خورشیدی و تنظیم زاویه ای آن ها را بر عهده دارد. همچنین استراکچر، پنل خورشیدی را در مقابل باد حفظ می نماید. استراکچر ها به طور معمول از جنس فولاد با روکش گالوانیزه می باشند و برای اتصال آن ها به زمین یک مدل فوندانسیون در نظر گرفته می شود. همچنین در برخی از پروژه ها، پنل ها بر روی شیب مانند سقف با سطح شیروانی قرار می گیرند که در این صورت از استراکچر های مخصوص سطح شیروانی استفاده می شود. جنس استراکچر پنل خورشیدی می تواند بر اساس کاربرد های مختلف تغییر کند که معروف ترین جنس های مورد استفاده شده به ترتیب فولاد با روکش گالوانیزه، آهن، آلمینیوم، پلاستیک و در نهایت استراکچر چوبی می باشد که در نوع نیروگاهی گالوانیزه و آلمینیوم به دلیل عمر مفید بالا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اینورتر متصل به شبکه

اینورتر یا مبدل برق خورشیدی، وظیفه تبدیل برق تولید شده در خروجی پنل به برق شهر را بر عهده دارد. به طور معمول ولتاژ و جریان خروجی پنل خورشیدی در طول روز و با تغییرات پارامتر های مختلف محیطی، تغییر می کند. همچنین سطح ولتاژ و نوع ولتاژ خروجی پنل ها با برق شهر یا خطوط قدرت برابری نداشته که اینورتر تمامی این مشکلات را برطرف می کند. اینورتر های متصل به شبکه به دو گروه تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند که می توان آن ها را در توان های مختلف تهیه نمود. همچنین برخی از آن ها دارای امکان گزارش دهی و آمار دهی می باشند که می توان بازده نیروگاه و توان خروجی آن را اندازه گیری نمود. از معروف ترین اینورتر های متصل به شبکه می توان به برند های SMA ، کاکو، فرونیوس، گرووات و … اشاره نمود.

 

چاه ارت یا چاه زمین

به دلایل امنیتی و حفاظتی، چاه ارت یکی از مهم ترین قسمت های یک نیروگاه خورشیدی می باشد. بدنه بسیاری از قسمت های نیروگاه خورشیدی مستقیم یا به واسطه تجهیزاتی به زمین متصل می شوند. همچنین برق گیر ها نیز برای جلوگیری از صدمه های احتمالی به زمین متصل خواهد شد.

 

تابلو برق DC

تابلو برق DC بین آرایه ای از پنل های خورشیدی و اینورتر متصل به شبکه قرار می گیرد که به طور معمول در نیروگاه های بزرگ، این تابلو ها به خود استراکچر متصل می شود. داخل این تابلو ها به طور معمول کلید های قطع کننده، فیوز های محافظتی و سرچ ارستر ها قرار می گیرند تا از صدمات احتمالی به نیروگاه جلوگیری شود.

 

برق گیر

برق گیر نیز وسیله ای برای جلوگیری از صدمات احتمالی به نیروگاه خورشیدی است و به طور معمول از یک میله نوک تیر برای جذب صاعقه و انتقال انرژی آن به زمین می باشد. در نیروگاه خورشیدی کوچک از یک برق گیر و در نیروگاه های خورشیدی بزرگ از چند برق گیر استفاده خواهد شد.

 

سایر تجهیزات نیروگاه خورشیدی

علاوه بر تجهیزات فوق، تعدادی وسیله دیگه مانند کنتر برق، قطع کننده های خروجی و ترمینال های برق نیز در نیروگاه خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد که کنتر میزان انرژی تولید شده و تزریق شده به شبکه برق را اندازه گیری و اداره برق معادل آن تعرفه برق تولیدی را به شما پرداخت خواهد کرد.

 

خرید برق تولید شده توسط نیروگاه خورشیدی

بدون شک به دلیل مشکلاتی که در قسمت اول این مطلب در مورد آن صحبت شد، دولت و اداره برق ترجیح می دهند، مشترکان برق نیز نیروگاه خورشیدی راه اندازی کنند و بخشی از فرایند تولید برق شهر را بر عهده گیرند. با این کار علاوه بر از بین بردن مشکلات زیست محیطی تولید برق، تلفات در فرایند تولید و انتقال برق از سوی نیروگاه نیز کاهش می یابد. در حال حاضر راه اندازی نیروگاه خورشیدی از توان های پایین در حدود ۲٫۵ کیلووات شروع می شود و این کار تا نیروگاه های ۱۰۰ کیلووات برای مشترکین امکان پذیر می باشد. احداث نیروگاه های بزرگ تر و با توان بیشتر به طور معمول خارج از شهر صورت می گیرد و خروجی آن به خطوط فشار قوی متصل می گردد. به نیروگاه خورشیدی بسیار بزرگ، مزرعه خورشیدی نیز گفته می شود و نیازمند سرمایه گذاری بزرگ می باشد.

به زودی مطلبی برای آشنایی با مجوز های احداث نیروگاه خورشیدی، قرار داد خرید برق تضمینی از سوی اداره برق و فرایند راه اندازی این نیروگاه، مقاله ای در مجله تجهیز سولار قرار داده می شود که لینک آن در این صفحه قرار خواهد گرفت. همچنین برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه نیروگاه خورشیدی، پکیج برق خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز آن می توانید به مجله تجهیزسولار مراجعه نمایید.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *